Adım Adım Mali Mühür Başvurusu Nasıl Yapılır. Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor.

Adım Adım Mali Mühür Başvurusu Nasıl Yapılır. Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor.
Adım Adım Mali Mühür Başvurusu Nasıl Yapılır. Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor.

Muhasebe Bilenler Topluluğu’nun Değerli Uyeleri;

Muhasebe Bilenler Topluluğu’muzun Sosyal Medya Gruplarında Mali Mühür Başvurusunu Nasıl yapabilirim? Sorusu Çok fazla sorulduğu için hazır vakit bulmuşken 🙂 bu konuyu ekran görüntüleri ile açıklamak ve bundan sonraki sorularda direkt olarak bu linki kullanalım diyerek başvuru görsellerini de eklemek suretiyle anlatmaya çalışacağım. Faydalı Olması Dileğiyle.

Öncelikle Bazı istisnalar dışında (%100 Yabancı Ortaklı Firmalar vb.) tüm firmalar bu başvuruyu bir internet sitesi aracılığıyla yapıyor
http://www.kamusm.gov.tr/
Hadi Başlayalım
Siteye giriş yaptığınız aşağıdaki ekran ile karşılaşacaksınız. Ekranın sol altında Başvuru Formu bölümüne geldiğinizde açılan Seçeneklerden Mali Mühür Elektronik Sertifika Başvuru Formu bölümünü seçmeniz gerekiyor.

Buyrunuz;

Chrome aracılığıyla giriyorsanız aşağıdaki uyarıya dikkat etmeniz gerekiyor

 Dikkat

Google Chrome ile Java eklentisi çalıştırma sorunu yaşayabilirsiniz!

Google Chrome tarayıcısı (42.0.2311.90 ve üzeri sürümlerinde) Java eklentisinin çalıştırılmasını engellemiştir. Bu sebeple erişmeye çalıştığınız sayfalarda elektronik imzanızı kullanırken sorun yaşayabilirsiniz. Sorun yaşamamak için Chrome yerine Mozilla Firefox ya da Internet Explorer gibi farklı tarayıcılar ile giriş yapınız.

 

 

 

Adım Adım Devam Edelim 🙂

Buraya Firma yetkilisinin bilgilerini girmeniz gerekiyor. Kendi bilgilerinizi girmeye kalkmayın 🙂 Ben sizi biliyorum hemen kendi bilgilerinizi zorlamaya başlayacaksınız. Yapmayın 🙂
Bu bilgiler Mernis sisteminden alınıyor ve bazen girdiğinizde garip şeyler olabiliyor. Çok sorun yaşarsanız çıkıp tekrar girebilir ya da bilgileri tekrar kontrol edebilirsiniz. Çok sorun yaşarsanız 444 5 576 numaralı telefonu arayın sevimli arkadaşlar var ellerinden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorlar.
Neyse girdiniz bunları Girişe tıkladınız hooppp Şuradayız.

Burada HSM ve Akıllı Kart ve Kart Okuyucu bölümü mevcut. Saniyede bilmem kaç fatura kesmenize gerek yok ise 🙂 ikinci şık olan Akıllı Kart ve Kart Okuyucuyu seçerek devam ediyoruz. Vergi no girildiğinde gelen ünvana dikkat edin vergi numarasından emin olduğunuz durumlarda firma farklı çıkıyorsa (Dün bir arkadaşımın başına geldi 🙂 ) çıkıp girin düzelebiliyor hemen telefona sarılmadan önce bir daha çıkıp girmeyi denemenizi öneriyorum 🙂 Sorun var ise Ticaret Sicil Kayıtlarını kontrol etmenizi öneriyorum.
Şanslı çoğunluktan iseniz vergi numarasıyla Mernisten Mersise yolculuk yaptığınız için tüm veriler geliyor. Kontrol edin sorun yok ise EN KRİTİK YERE GELİYORUZ.

GÜVENLİK SORUSU
BAKIN BURASI ÇOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOKKKK ÖNEMLİ BUNU UNUTURSANIZ İLERİDE ŞİFREYİ UNUTURSANIZ SAĞLAM BİR EZİYET İLE KARŞI KARŞIYA KALABİLİRSİNİZ. 

HEM UNUTMAYACAĞINIZ HEM DE KOLAY HATIRLANMAYAN BİR ŞEY YAPIP BURAYI DA DEVAM DİYEREK SONRAKİ AŞAMAYA GEÇİYORSUNUZ.

GEÇELİM.

Sitenin dizaynı aşama aşama yapılmış ilerle dedikçe altta yeni bir bölüm açılıyor. Buraya gereken bilgileri giriş onayla dediğinizde aşağıdaki ekran ile karşı karşıya kalıyorsunuz.

Gördüğünüz üzere Fiyat Bilgisine ulaştık. 318,60TL önceden 600 küsürler ödenirken devletimiz sürümden kazanıyorum diye düşünmüş olmalı ki Damping yaparak rakamı 318,60TL ye geçmiş Allah Razı Olsun 🙂 Duygulanmamak elde değil 🙂 Tabi Ödeme Yaparken de dikkat edersiniz bu Mali Mühür Bedelleri 3 Yıllıktır…

Neyse devam  🙂

Bunu da geçin de Gelen Metin Şöyle olacak

Mali Mühür Sertifika Başvurusu Mali Mühür Sertifika Başvurusu> Başvuru Girişi

Mali Mühür Sertifika Başvurunuz, ………………… vergi numaralı………………………………. VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ adına elektronik olarak alınmış olup herhangi bir evrak göndermenize gerek yoktur.

NOT: Ödeme yapmadan önce Unvan ve VKN bilginizi mutlaka kontrol ediniz. Ödeme yapıldıktan sonra fark edilen hatalarda ücret karşılığında üretim yapılmaktadır.

NOT: Kartlı Mali Mühür Sertifikalarında, fatura ürün ile aynı pakette gönderilmektedir. Lütfen ilgili faturayı atmayınız. Posta ile yeniden fatura gönderimi yapılmamaktadır.

Ödenmesi Gereken Tutar : 318.6 TL

Barkod Numarası: ………………………..

Siparişiniz birkaç dakika içerisinde sistemimize yansıyacaktır. Sertifikanızın üretilebilmesi için Vergi Kimlik/TC Kimlik Numarası ile;

 1.      https://sanalpos.kamusm.gov.tr sayfasından ilgili siparişinize ait borcu ve varsa diğer borçlarınızı sorgulayarak kredi/banka kartınızla,

2.            Vakıfbank üzerinden;

o     Vakıfbank İnternet Şube (Vakıfbank hesabı ile) (Vakıfbank >Ödemeler> Kurum Ödemeleri>TÜBİTAK Kamu Sertifikasyon Merkezi Ödemeleri)

o     Vakıfbank Mobil Şube (Vakıfbank hesabı ile) (Vakıfbank >Ödemeler> Kurum Ödemeleri>TÜBİTAK Kamu Sertifikasyon Merkezi Ödemeleri)

o     Vakıfbank Şubeleri

o     Vakıfbank Çağrı Merkezi (Vakıfbank hesabı ile)

o     Vakıfbank ATM’leri vasıtasıyla gerçekleştirebilirsiniz.

 Ödemeniz sistemimize otomatik olarak yansımaktadır. Ayrıca dekont göndermenize gerek yoktur. Ödemeniz hesaba yansıdıktan sonra sertifikanız üretilerek başvuru esnasında bildirdiğiniz adrese gönderilecektir.

Gün içerisinde yapılan ödemeler 1 iş günü sonrasında hesaplarımıza yansımaktadır. Ödemeniz başarılı bir şekilde alındı ise 1 iş günü sonrasında sorgulama yaptığınızda borcunuz görünmeyecektir.

NOT: Elektronik Mali Mühür Sertifikası ile yapılacak işlemler için gerekli olan PİN bilgisini; https://mbireysel.kamusm.gov.tr adresi üzerinden öğrenebilirsiniz.

NOT: Her sertifika için yeni bir PİN kodu verilir. Sertifikanızı kullanabilmeniz için gerekli adımların ve uyarıların bulunduğu broşüre http://mm.kamusm.gov.tr/surecler/aldim_ne_yapmaliyim adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Burada Yoğun eleştirdiğim bir konu tutturmuşlar bi Vakıfbank ya kardeşim 🙂 Böylesine önemli ve tüm ülkeyi ilgilendiren bir konuda ne beni 1 bankaya mahkum ediyorsun 🙂 Şirketin kredi kartı da yok şahsi ödeme de yapmak istemiyorum şubeye gitme mi kaldı yani bu kadar şeyi elektronik yapıp bunun için şubeye mi gideyim yok benim Vakıfbank’ım  🙂

Neyse umarın en kısa zamanda bu ısrarlarından vazgeçerler diyor devam ediyorum.

Sık gelen sorulardan birisi : 2 Mali Mühüre 1 defada başvurabilir miyim? İşte Cevap

 

Yani diyor ki yok efendim aynı işlemleri iki kere yapacaksın 🙂 Neden?
Neyse Devam 🙂

Başvuruları tamamladıktan sonra ödeme işlemini buradan yapabilirsiniz. Ben garantici adamım burada 2 tane başvurdum birinde sorun olursa diğeriyle mücadeleye devam etmeyi seçtim. Aslında Maliye’miz sağ olsun burada Mali Mühürde sorun olursa bana bildir sana bi kıyak yapacağım diyor ama ben kendimi sağlama alayım da kimsenin kıyağına da ihtiyacım olmasın 🙂
Geçelim Sonraki Ekrana. Sonraki aşama nedir?

Buradan borçları görebilir ve ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.
Soru : Başvuruyu yaptığım gün mü ödeme yapmak zorundayım : HAYIR
https://sanalpos.kamusm.gov.tr/
Birkaç gün sonra Bu linkten gerçek ya da tüzel kişi bilgilerini girerek girip ödeme yapabilirsiniz.
Ödeme yaptığınız zaman şu ekranı gördüğünüzde işlem tamam demektir.


Ne Zaman ödeme o zaman Mali Mühür 🙂 2 3 güne sizde.

Burada önemli bulduğum bir nokta da olacak. Mali Mühür geldiğinde yetkilinin olmamasına karşın kendinizi garantiye almanız adına aşağıdaki dilekçeyi yazarak şu kişilere de Mali Mühürü Teslim edebilirsiniz demeniz daha sonra sorun yaşamamanız için bence önemli 🙂 Tabi siz bilirsiniz 🙂

Kamu Sertifikasyon Merkezi’ne

 

            ……….. Vergi Kimlik Numarasında Kayıtlı Tüzel Kişiliğiz.

            ………………….. ve ……………………. Sipariş Numarası ile Firmamız adına 2 ayrı Mali Mühür başvuru yapmış ve ödeme işlemini gerçekleştirmiş bulunmaktayız.

            Şirketimiz adına gerekli işlemleri gerçekleşmiş olan ve yukarıda sipariş numaraları bulunan Mali Mühürlerin Şirket Personellerimizden Serkan ATASOY, …….. ………….. veya ………. ……………. ’e Teslim edilebileceğinizi bilgilerinize saygıyla arz ederiz.        

            Saygılarımızla;
diyerek bilgi@kamusm.gov.tr  adresine mail atmanızı öneririm.

Karşılığında eğer size şöyle bir mail gelirse mailinizi aldılar demektir 🙂

Merhaba,
Mali mühür teslimat talebinizle ilgili olarak, sertifikanızın üretimi tamamlandıktan sonra gönderinizin kuryeye verildiğine dair tarafınıza bilgilendirme maili e-posta adresinize ulaştığında talebinizi iletebilir misiniz?

———————————————————-
NOT = Eğer bu mesaja bir cevap yazmayı düşünüyorsanız, lütfen mesajın konu başlığını değiştirmeden yanıtlayınız. Bu şekilde sizinle olan yazışmalarımızı daha kolay takip edebilir, istek ve sorunlarınıza daha hızlı çözüm üretebiliriz.

Neyse Kurye Mesajıyla birlikte aynı maili forward ederseniz her hangi bir sorun kalmayacaktır.

Kısaca Başvuru aşamaları ve detayları aşağıdaki gibi.
Aşağıda da genel bir özeti bulabilirsiniz.

 

Ödeme yapıldıktan iki üç gün içerisinde Mali Mühürünüz gelecektir.

Peki Mali Mühür geldi şimdi ne yapacağım diyorsanız. Buyrunuz.

MALİ MÜHÜRÜM GELDİ ŞİMDİ NE YAPACAĞIM SORUSUNA İŞTE CEVAP

Daha sonra bu Mali Mühür ile birlikte E Defter E Fatura başvurularınızı ayrı ayrı yapmalısınız.

Onları da vaktim olursa başka bir yazıda anlatmaya çalışacağım.

Umarım faydası olmuştur.
Diğer soru ve sorunlarınız için yakın zaman içerisinde gerçekleştirdiğimiz ve şuan 7.000 kişinin izlediği, Türkiye’de Youtube’den bu konuda örnek olmak adına yapılmış ilk interaktif, canlı soru cevaplı Sevgili Mali Müşavir Dr. Selçuk GÜLTEN, Mali Müşavir Alper ERDEM, Mali Müşavir Halil TUNÇ ve ben deniz 🙂 Serkan ATASOY’un yer aldığı E Dönüşüm Seminerimize aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Şimdi diyebilirsiniz ki iyi ama bu slaytlar da bi önümde olsaydı tadından yenmezdi.
Sizi mi kıracağız buyrunuz 🙂

İnteraktif Bir Makale olmasını istedik bu nedenle Sevgili Nihal BİLADA sizler için süreci seslendirdi.
Buyrunuz…

Yeni Tebliğ Işığında E Fatura E Arşiv Fatura E İrsaliye E SMM ve E Defter Kısacası E Dönüşüm ve Elektronik Uygulamaları Sunumları

Başka Bir Arzunuz 🙂
Sevgiler
Mali Müşavir Serkan ATASOY

Paylaş
Önceki İçerik2020 Yılında Gerçekleşecek Yenilikler Ve Değişiklikler
Sonraki İçerik2020 YİLİ TASDİK ETTİRİLECEK DEFTERLER VE TASDİK ZAMANLARİ
Serkan ATASOY Kimdir: 1981 Ardahan Doğumlu olan Kurucu Yöneticimiz Mali Müşavir Sn. Serkan ATASOY (Çok soran oluyor diye yazalım soyadı değişikliğine gitti yani birçoğunuzun yakından tanıdığı Nam-ı diğer Serkan TAVŞAN) Grubumuzun Kurucu Yöneticisidir. 14.09.2007 de hayal ettiği mesleğin önemli bir eksiği olarak gördüğü, yardımlaşma, birlikte mücadele, meslektaşı ayrışmadan uzak tutup, paydayı sadece meslek ve meslektaş alacak bir anlayış ile meslektaşın bir arada kalmaktan mutlu olabileceği, aslında herkesin çalışma ortamlarında dertlendiği konularda yalnız olmadıklarını görebileceği, Anadolu tabiriyle damdan düşenin halinden damdan düşen anlar diye düşünerek mesleki yardımlaşmayı artırmayı hedeflediği hikaye bugün bu ortalama 150-200.000 civarı meslektaşa (Site, Facebook Grup, Sayfalar, İnstagram, Twitter, Linkedin, Youtube derken ) dokunanan bir oluşum haline gelmiştir. 2008 Yılından beri Mali Müşavirlik yapmakta olan Sn. ATASOY Yüksek Lisans Mezunu olup, Sırası ile Muhasebe Bürosu sonrası farklı sektörlerdeki Kobi ve Büyük Ölçekli firmalarda yöneticilik yapmış ve çok uzun yıllardır Uluslararası firmalar ile çalışmaktadır. Mesleki Mücadelesinde felsefesini sorduğumuzda ise şöyle açıklamaktadır: Bizler Mesleğimizi icra ederken müşterilerimizin işlerini canhıraş şekilde yapıyor belki de kendimizden tavizler veriyor ve genelde maalesef ki günü kurtarmaya çalışıyoruz. Aslında müşterilerimizin işleri dışında biraz da icra ettiğimiz mesleğimizin mücadelesinin içinde olup emek sarf edebilirsek ve bunu hep birlikte yapabilirsek o zaman önümüzde hiçbir güç duramayacaktır. Unutulmamalıdır ki eğer bu meslek olmaz ise biz bu müşterileri bulamaz ve bu paraları kazanamayız evet müşterilerimize gereken hizmeti mesleki etik kurallar ve gerektiği kadar vereceğiz ama sadece bunu yapar çekilir ve mesleki mücadeleden uzak durur isek zaman içerisinde yapacağımız bir meslek de kalmayacaktır. Düşüncesinin devamında her geçen gün büyüyen bir grup ile güçlü meslek ve güçlü meslektaş hayaline her geçen gün daha da yakınlaştığını düşünüyor ve daha güzel günler için tüm meslektaşları büyük küçük demeden mücadeleye davet ediyor. https://www.twitter.com/serkan__atasoy https://www.facebook.com/serkantavsan https://www.instagram.com/serkan__atasoy