06111 ve 00687 Teşviklerinden Yersiz Faydalanıp Cezaya Maruz Kalmamak için Uygulanması Gereken Yöntem

Muhasebe Bilenler Toplulugu’nun Degerli Uyeleri

06111 VEYA 00687 KANUN NUMARALARIYLA BİLDİRİLEN SİGORTALILARIN CARİ AYDA YERSİZ YARARLANIP YARARLANMADIĞINI NASIL KONTROL EDECEĞİZ? YERSİZ YARARLANMA VAR İSE NASIL BİR EKRAN İLE KARŞILAŞACAĞIZ VE NE YAPACAĞIZ?

Fazla ve Yersiz Kullanmaya maruz kalmadan Kontrol Edebilirmiyim ve bu kontrolleri nasil saglayabilirim konusuna ekran goruntuleriyle aciklama getirmeye calisacagim.

Geçmişte 6111 de baslangıç dönemlerinde yersiz yararlanılmış ya da kanundaki ortalama sayıda açıklık yok iken bazı meslektaşlarımızın arada kalarak faydalandığı teşviklerden daha sonra cezalarıyla iade alınmış meslektaşlar ve işverenler mağdur olmuşlardı. Daha sonra eklenen ekranlar ile bunun kontrol edilmesi sağlandı dün ise SGK sisteminde Ekran Ekran aşağıda paylaştığım görsellerde göreceğiniz üzere kontrol ekranı açtı ve ilgili ayı ve ilgili teşvik kanun maddesini seçerek yersiz kullanım olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Her ne kadar bu teknolojide zor olmasa da ileride sorunlara sebebiyet vermemesi için açılan bu ekran için S.G.K.’yı Tebrik Ediyorum.

4447 sayılı Kanunun geçici 10 uncu (06111) veya geçici 17 nci (00687) maddeleri kapsamında bildirilen sigortalılar açısından teşvik kapsamında hatalı bildirim yapılıp yapılmadığı bu ekran vasıtasıyla sorgulayabilirsiniz.

Bu ekran, işlem tarihi itibariyle hem bildirge verme süresi hem de prim ödeme süresi sona ermemiş aylara ilişkin 06111 veya 00687 kanun numaraları ile yapılan bildirimlerde kayıtlı sigortalıların kontrolüne imkan sağlamaktadır.

Kontrollerin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için ilgili aya ilişkin aylık prim ve hizmet belgelerinin tamamının onaylanmasının ardından sorgulama yapılması gerekmektedir.

Bu ekran vasıtasıyla yapılan sorgulamalardan sonra iptal/ek belge düzenlenmesi halinde yersiz yararlanma durumunun tekrar kontrolü gerekmektedir.

Bildirge verme süresi sona ermemiş aydaki hatalı bildirimleri, ilgili aya ilişkin aylık prim ve hizmet belgesinin yasal verme süresi sona ermeden e-bildirgeden düzeltiniz.

Bildirge verme süresi sona ermiş olmakla birlikte, prim ödeme süresi sona ermemiş aydaki hatalı bildirimlerin düzeltilmesi için bağlı bulunduğunuz sosyal güvenlik merkezine müracaat etmemiz gerekiyor.

İlgili Kontrol Ekranlarını Slayt şeklinde aşağıda bulabilirsiniz.

SGK nın Konu ile ilgili Yazısını paylaştıktan sonra ekranlara geçelim

00687 KANUN NUMARASI İLE BİLDİRİLEN SİGORTALILARIN ORTALAMA SİGORTALI SAYISINA İLAVE OLUP OLMADIKLARININ CARİ AYDA İŞVERENLERCE KONTROLÜNE İLİŞKİN DUYURU
Bilindiği gibi, 687 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede yer alan prim desteği kapsamına giren sigortalıların 2016 yılı Aralık ayına, 2016 yılı Aralık ayında bildirim olmaması halinde ise 2016 yılı ortalama sigortalı sayısına ilave olarak çalıştırılması gerekmektedir. Bu bağlamda, bahse konu destekten yararlanacak işverenlerin ortalama sigortalı sayısı yönünden yersiz yararlanmalarının engellenmesi amacıyla e-Bildirge programlarında gerekli düzenlemeler yapılmış olup, e-Bildirge programlarında yer alan “Teşviklerden Yersiz Yararlanılmış Dönemler” linkinden “Cari Dönemler” menüsü seçilmek suretiyle, destek kapsamına giren sigortalıların ortalama sigortalı sayısına ilave olarak çalıştırılıp çalıştırılmadıklarının işverenlerce kontrolü sağlanmıştır. Bahse konu menü vasıtasıyla, ortalama sigortalı sayısı yönünden destek kapsamına girmeyen sigortalıların tespiti yapılarak, bildirge verme süresi sona ermeden bu sigortalıların diğer bir belge türü ile bildirilmesi mümkün bulunmakta olup, menü içeriğinde diğer açıklamalara yer verilmiştir. İşverenlerimize önemle duyurulur.

Görsellere tek tek tıklayarak büyütebilirsiniz…

 

Peki Yersiz Kullanma var ise nasıl bir uyarı alıyoruz.

İşte yazımın en kritik anı da burasıdır. Yersiz yararlanma var diyor ise hemen gerekli kontrolleri tekrar yapıp son günü dolmadan gereken düzeltmeleri yapmanızı önemle arz ediyorum. Aksini zaten 6111 de cezalar ile sık sık yaşadık buna maruz kalmamak için bunlara çok dikkat etmemiz gerekiyor.

Ha bide her makalenin altına yazarlarya vay efendim bu bilgiler size ışık tutsun diye yayınlanıyor sonra yanlış yaparsınız neyim dönüp “vay sen yanlış yaptın bende sana uydum aha ceza ortak ödeyek” felan aman aman ne ben sizi gördüm ne de siz beni ?

Saygılar ?

S.M.Mali Müşavir

Serkan ATASOY

Bizi Sosyal Medya üzerinden Muhasebe Bilenler Topluluğu Grubundan da Takip Edebilirsiniz.

Grubumuz

Sayfamız

instagram

Twitter

 

2 YORUMLAR

  1. 15 agustos 2016 da işkur kursu biten bir işçiyi 15 agustosta işe giriş yaptık ana 6111 den yararlanmadık. Agustos da ortalama tutuyor ise 2017 yılında bu teşfikten yararlanabilirmiyiz teşekkürler

Comments are closed.