Temel e-Fatura Nasıl İptal Edilir?

Bİ REKLAM ARASI :) MBT Teknoloji

Temel e-Fatura Nasıl İptal Edilir?
Temel e-Fatura, genellikle hizmet sektöründe kullanılan, alıcı tarafından onay veya ret beklemeyen ve sistem tarafından otomatik onaylanan bir e-Fatura çeşididir. 05.03.2019 tarihinde, temel e-Faturanın iptali ile ilgili Gelir İdaresi Başkanlığı, internet sitesinden “e- Fatura İptal Portalı” yayınlamıştır.
Temel e-Faturalara sadece Türk Ticaret Kanunu’nun 18. maddesinin 3. fıkrasında belirtilen harici yollarla itiraz edilebilmektedir. Yayınlanan e-Fatura İptal Portalı ile e-Fatura sistemi üzerinden iptal işlemleri yapılabilecektir. Bu işlem ile faturayı gönderene ret yanıtı iletilecek ve sistem içinde itiraz olarak kabul edilecektir.
Temel e-Faturalar için sistem içi itiraz yöntemi dışında harici yollarla itiraz da edilebilir. Ancak bu yol tercih edildiği takdirde elektronik ortamda bu faturaların takibi mümkün olmayacaktır ve tarafların bu belgeleri yasal işlemlerde kullanılabilmesi için muhafaza etmesi gerekecektir. Bu açıklamalara bakıldığı zaman e-Fatura İptal Portalı’nda sistem içi itiraz yöntemi daha kolay bir yöntem olarak görülebilir.
Temel e-Faturaların sistem üzerinden iptal edilebilmesi için e-Fatura İptal Portalı üzerinden faturayı düzenleyen tarafın fatura numarası ve fatura tutar bilgilerini imzalayıp fatura iptal talebini alıcıya göndermesi, ardından alıcının bu iptal talebini onaylaması gerekir. Alıcının fatura iptaline onay vermemesi durumunda e-Fatura sistem üzerinden iptal edilmemiş sayılacak ve geçerli fatura olarak kabul görecektir.
SMMM AYSE ASLANKOÇ

Bİ REKLAM ARASI :) MBT Teknoloji