Nakit Ödeme Zorunluluğu Limiti Hk.

Bankadan odeme zorunlulugu limiti Ne Kadardir
Bankadan odeme zorunlulugu limiti Ne Kadardir
Bİ REKLAM ARASI :) MBT Teknoloji

459 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile tahsilat ve ödemeler 2016 yılından geçerli olmak üzere 7.000 TL’ye indirilmiştir.

Fatura almak zorunda olan birinci ve ikinci sınıf tüccarlar, serbest meslek erbapları, kazançları basit usulde tespit olunan tüccarlar, defter tutmak mecburiyetinde olan çiftçiler ve vergiden muaf esnafların, kendi aralarında yapacakları 7.000 TL’yi aşan tutardaki her türlü tahsilat ve ödemelerini, Bankalar ve aracı finansal kurumlar kanalıyla yapmaları zorunludur.

Aynı günde aynı kişi veya kuruluşlarla yapılan işlemlerin toplam tutarının 7.000 TL’yi aşması durumunda, işlemlerin her biri işlem bazında belirlenen haddin altında kalsa bile, aştığı işlemden itibaren işleme konu tahsilat ve ödemelerin de aracı finansal kurumlar aracılığıyla yapılması zorunludur. Tahsilat ve ödemeye konu işlem tutarının 7.000 TL’yi aşması halinde, bedelin farklı tarihlerde kısım kısım ödenmesinde işlemin toplam tutarı dikkate alınacak ve her bir tahsilat ve ödeme, aracı finansal kurumlar kanalıyla gerçekleştirilecektir. Uyulmaması durumunda, tutarın %5 oranında özel usulsüzlük cezası kesilecektir.

S.M.Mali Müşavir

Fidan Aslantaş

Bİ REKLAM ARASI :) MBT Teknoloji
Paylaş
Önceki İçerikGENEL KURUL TOPLANTILARI UZERINE
Sonraki İçerikApartman Yönetimi Ev Hizmetleri için Ek 8 Verecek Mi?
1986 yılında Ankara da doğmuş olup 2003 yılı Ankara Ticaret Lisesi Muhasebe Bölümü, 2009 yılı Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi İşletme Bölümü ve 2011 yılı Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Bölümü mezunudur. 2009 yılında mesleğe ilk adımını atmıştır. 2013 yılında Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik staja giriş sınavını başarıyla kazanmış. 2007 yılında Serkan ATASOY’ un kurmuş olduğu ve Türkiye’nin en büyük muhasebe grubu olan , Muhasebe Bilenler Topluluğu’nun platformlarında moderatör olarak görevlerini sürdürmekte ve www.muhasebebilenler.com sitesinde editörlük ve yazarlık yapmakta olup mesleğe katkı sağlamaktadır. 2017 yılında Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Ruhsatını almaya hak kazanmıştır. 2019 yılında Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nda Mesleki Denetim Komisyonunda görev almıştır. Kamu Gözetim Kurumu' nun düzenlemiş olduğu Bağımsız Denetçilik sınavlarına girmeye devam etmektedir. 2022 yılında Altınbaş Üniversitesi ve Gebze Teknik Üniversitesinden almış olduğu eğitim sertifikaları ile kendisini geliştirmeye devam etmektedir. İnstagram➡️@aslantasmalimusavirlik