MuhSgk (Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi) Örneği ve Anlatımı

MuhSgkanlatimi
MuhSgkanlatimi
Bİ REKLAM ARASI :) MBT Teknoloji

MuhSgk (Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi) Örneği ve Anlatımı

Muhasebe Bilenler Topluluğu’nun Değerli Üyeleri; 

MUHTASAR ve PRİM HİZMET BEYANNAMESİ (MuhSgk) UZAMA ya da İPTAL GELMEZ İSE ŞUBAT AYINDA TÜM ÜLKEDE UYGULANACAK. UYGULAMA BAŞLADIĞINDA ZORLANAMAMANIZ İÇİN PİLOT İLDE OLAN BİR MESLEKTAŞINIZ OLARAK MUHSGK ve KISA BİR ANLATIMINIZI SİZLERE PAYLAŞMIŞ OLAYIM.

Bildiğimiz üzere 18.02.2017 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 1 seri no.lu Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Genel Tebliğiyle, muhtasar beyanname ile aylık prim ve hizmet belgesinin birleştirilerek alınması uygulaması başlatılmıştır 01/06/2017 tarihinden itibaren Kırşehir, 01/1/2018 tarihinden itibaren Amasya, Bartın ve Çankırı illeri de dahil edilerek pilot illerde uygulanan Muh-SKG 01.01.2020 tarihi itibari ile tüm Türkiye genelinde uygulamaya başlanmıştır.

Beyannamenin hazırlanması şu şekilde olacak;

Daha önce SGK’ya gönderdiğimiz Aylık Prim Hizmet Bildirgelerinin muhtasar beyannameye eklenerek vergiler ile birlikte Gelir İdaresi Başkanlığına E-Beyanname sitemi üzerinden gönderilmesi suretiyle vergi beyannamesi ve SGK bildirimlerinin aynı anda yapılması sağlanmaktadır. Beyanname düzenleme programında MUHSGK_8 versiyonu ile oluşturulan muhtasar beyannamenin 5. Sekmesinde bulunan SGK bildirimleri bölümüne işyerinin ve çalışan işçilerin bilgileri şubeler de aynı sayfada satır satır olmak üzere (sicil bilgileri, prim günü, PEK, eksik günleri vb.) APH Bildirgesinde yazdığımız gibi doldurduktan sonra E-beyanname sitemi üzerinden onaylandığımızda hem vergi tahakkuk fişlerini hem SGK hizmet listelerini ve SGK tahakkuk fişlerini aynı ekrandan almamıza olanak sağlamaktadır. PDF formatında çıktısını aldığımız  Muh-SGK beyannamesinin ekinde çalışan işçilerin bilgileri de görünmektedir. SGK tahakkuk fişlerinde ayrıca damga vergisi alınmamaktadır. Beyanname için bir tek damga vergisi tahakkuk etmektedir. Damga vergisi 2020 yılı için 69,70 TL’dir. Daha önce gönderilen beyannamede yapılacak değişiklikler veya SGK bildirimlerinde İptal, Asıl, Ek gibi düzeltmelerin yapılması gerektiğinde SGK bildirimleri sekmesinde üstte bulunan kutucuk işaretlenerek düzeltme beyannamesiyle gönderilmek suretiyle yapılacaktır.

 SGK bildirimlerini son günlere bırakmamanızı tavsiye ederim. Malum 4 ilde uygulanan sisteme herkesin dahil olması ile aksilikler olabilir.

İŞTE PİLOT İLDE VERİLMİŞ ÖRNEK ve GERÇEK MUHTASAR ve PRİM HİZMET BEYENANNAMESİ (MUHSGK)

 

Mali Müşavir
H İbrahim ÇALIŞKAN

Bİ REKLAM ARASI :) MBT Teknoloji