Muhasebe Bilenler Topluluğu’ndan Merhaba..!

Muhasebe Bilenler Topluluğu’ndan Merhaba..!

Değerli Okurlar, Saygıdeğer Meslektaşlarım;
14.09.2007 Tarihinde Muhasebe Bilenler Topluluğu Grubunu kurarken yola çıkış amacım marka olmanın çok dışında mesleğin kanayan yarası olarak gördüğüm ve eğitim hayatım, staj sürelerim boyunca sancılarını çektiğim meslektaşlar arası bilgi paylaşımının azlığı, bilgi gizleme ve meslektaşların birlik beraberlik içerisinde hareket etmemesi sorununa bir çözüm aramak ve eğer bunu kurabilir isek bu birlikteliğin tüm meslektaşlara, kurum ve kuruluşlara örnek olmasıydı.
2007 den 2020 ye 13 Yıl gibi insan hayatı için önemli bir süreçte ben ve bu amaca gönül vermiş olan tüm arkadaşlarımız işten güçten arta kalan zamanlarımızda ciddi emekler sarf ederek Muhasebe Bilenler Topluluğu’nu hali hazırda Mali işler alanında Türkiye’nin En Büyük Grubu haline getirmenin yanı sıra aynı dili konuşan, aynı sorunları yaşayan, bir angarya çıktığında aynı tepkiyi veren, bir kanun, bir uygulama, bir sorun çıktığında aynı karmaşayı yaşayan kişileri bir araya getirmek ve bu yaşadığı sorunda yalnız olmadığını, angarya olarak gördüğü bir konuyu angarya olarak gören binlerce insan olduğunu ve aslında birlik beraberlik sağlanabilirse bu angaryalara karşı toplu olarak bir dik duruş sergilenerek sonuçlar alınabileceğini görmek en büyük hayallerim arasındaydı.
Muhasebe ve Mali Müşavirlik Mesleklerinin Dünya’daki yeri ile Türkiye’deki yeri arasındaki tespit etmiş olduğum farkları gözler önüne sermek, bizler adına olumsuz yanlarını ve çözüm önerilerini ortaya koymak, Dünya standartlarında bir mesleğe sahip iken bu standartlarda değer görememenin nedenlerini hep birlikte aramak, sorunların tespiti ve çözüm yollarını bularak geleceğe emin adımlarla yürümenin mesleğimizin olmazsa olmazları arasında olduğunu düşünerek ilerlemeye devam etmek asıl hedeflerimiz arasındadır.
14.09.2007 de çıktığımız yolda 12.03.2020 itibariyle üye istatistiklerimiz şöyle :
https://www.facebook.com/groups/muhasebebilenlertoplulugu/ = 97.402
https://www.facebook.com/muhasebebilenlertoplulugu/ =26.405
https://www.instagram.com/muhasebebilenlertoplulugu = 43.700
https://twitter.com/MuhasebeBT = 14.300
https://www.facebook.com/groups/muhasebecell/ = 19.448 (insan kaynakları sayfamız)
– Youtube.com/c/muhasebebilenlertopluluğu = 3,170
https://muhasebebilenler.com/ = Yılda 1,5 Milyon üzeri farklı ip den giriş ile meslektaşlarımıza destek ve hizmet vermekteyiz.
Genel bir girizgah yaptıktan sonra Muhasebe Bilenler Topluluğu’nun bugüne kadar hangi aşamalardan geçtiğini ve hatırladığım kadarıyla birlikte neler başardığımıza da şöyle kısaca değinmekte fayda görüyorum:
 • Her gün onlarca soru ve yüzlerce farklı kişiden farklı bakış açıları ve farklı uygulama yöntemleriyle gelen cevaplar ile meslektaş arası yardımlaşma hız kesmeden devam ediyor. Bu aynı zamanda doğru bilinen yanlışları ortaya koyduğu gibi mesleki gelişime de ciddi faydaları oluyor.
 • Her gün değişen ve gelişen mesleğimizde bu değişime ayak uydurabilmek için hazırlanmış olan Makaleler ve kısa öz bilgileri içerisinde barındıran onlarca paylaşım ile değişikliklere farkındalık yaratmaya, bu değişikliklere uyum sağlamak için gerekli paylaşımlara hız kesmeden devam ediyoruz.
 • Günün yoğun temposunda kısa kısa sürelerde gruba girdiğimizde meslektaşlarımızın nabzını rahatlıkla yakalayabildiğimiz samimi bir ortam herkesin hakkı idi ve bunu gerek MBT’nin tüm oluşumlarında ve MBT Cafe ile sağlayan en önemli grup haline geldik.
 • Facebook sanal bir ortamdı ve bu birlikteliği farklı şekillerde kullanmak isteyen kişiler ortaya çıkabilir dedik ve bir grup politikası hazırladık. Bunu üzülerek söylüyorum çünkü bir uyeyi engellemek son başvurduğumuz yöntem olsa da diğer üyelerin ve grubun akışının selameti için binlerce engelli üyeye sahip sanırım ilk grubuzdur.
 • Yoğun iş temposundan kısa sürelerde uzaklaşmak ve kısa yarışmalar ve çekilişler ile o heyecanı gruba ilk katıldığımız günler gibi sıcak tutmak için yüzlerce yarışmaya ev sahipliği yaptık ve bir o kadar kitap hediye ederek kitaplıklarınızın en özel yerlerinde yerimizi almanın mutluluğunu yaşadık.
 • Günü geldi Bizim yetemediğimiz zamanlarda sizler devreye girdiniz ve Stajı kazanan, Staja başlama Kitaplarını, yeterliliği kazanan yeterlilik kaynaklarını, ben de meslektaşlarıma kitap hediye etmek istiyorum diyen ve belirlediği özel kitapları aidiyet bağı kurduğu grubun diğer üyelerine hediye etmenin mutluluğunu hediyeyi alan ve veren olarak karşılıklı bir şekilde yaşamalarına sebebiyet veren platform olduk.
 • Tabi bu kadar özel ve saygının ön planda olduğu bir oluşumun belli bir yerden sonra üyelerin samimi, dostane ilişkiler kurmasına sebebiyet vermiş olması kadar da doğal bir şey olamazdı ve bu devamında acaba buluşma etkinlikleri mi düzenlesek fikrini ortaya attı ve bir dönem buluşmalar yapıldığında sorunlar yaşanır mı, yaşanmaz mı derken buluşma etkinliğini organize edenler tarafından azami dikkat gösterildiği ve ince ince planlar yapıldığı için etkinlikler sırasında tek bir kişinin bile rahatsızlık duymadığı onlarca etkinliği düzenlemiş olmanın haklı gururunu ben ve etkinliklere liderlik eden arkadaşlarım ile yaşamaktayız.
 • Bu kadar özel insan bir araya gelir de Sosyal sorumluluk projesi düzenlemeden durabilir miydik? Tabi ki hayır. Önceki yılın defterini silip, sonraki yıl kullanmak cümlelerini duyar duymaz Kardeş köy okulu kampanyasını başlattık ve Türkiye’nin her tarafından kalbi temiz, yokluk nedir bilen, yardımlaşmanın o ulvi duygularını benliğinde yaşayan yüze yakın özel insan, kelimenin tam karşılığıyla yardım olup yağdılar ve kardeş köy okulumuza çıkardığımız ihtiyaçlar çerçevesinde harekete geçen bu güzel yürekli insanlar 1 oda dolusu yardım kolisinin fotoğrafını almamıza vesile olarak o özel kareleri hayat hikayelerinin en özel köşesine yazmanın yanı sıra öncülük ettiğimiz bir kampanyadan başarı ile çıkmanın haklı gururunu bizlere yaşattılar. Binlerce kez Teşekkürler. Bunlarla da kalmadık tabi ki ve yüzlerce sosyal sorumluluk projesinin içinde olduk.
 • Twitter’ı uzun yıllardır aktif etmenin ekmeklerini şuan yavaş yavaş yiyor durumdayız 😊 Son 1 yılda ülke gündemine aldığımız bazı konular
#MuhSgk
#MaliMüşavirler
#Esbis
#KotaGelsin
#HasılatEsasıBakkalHesabı
#Gerçekmalitatilistiyoruz
#MücbirSebepHaliYAsalasmali
#EDönüşüm
#Etahsilat
#MaliMüşavirlerKdvindirimiBekliyor
#BaBsKaldırılsın
#DefterBeyan
https://twitter.com/Muhasebebt
https://twitter.com/Serkan__Atasoy
Son dönemlerde bu konularda ülke gündemine aldık. Bazılarında 7 saat bazılarında 2-3 saat ama o listede bir şekilde yer aldık. İlk defa Twitter mesleki bir konuyu gündeminde milyonlara taşıdı. Bunu milyonlarca TL verip TV lerde reklam yaparak anca sağlayabiliriz diye düşünüyorum.
 • Gün geldi mesleki konuları Odalarımız ve Türmob’a taşımak için imza kampanyaları
düzenledik ve sorunlarımızı odalar ve Türmob nezdinde görüşerek odalardan nasıl katkı sağlanabilir Türmob’tan nasıl katkı sağlanabilir, biz neler yapabiliriz sorularına cevaplar bulduk. Mesela 4. Dönem geçici vergi beyannamesinin kaldırılması için açmış olduğumuz imza kampanyası Türkiye’de mesleki bir konuda alınmış en fazla imzayı barındırıyor.
https://www.change.org/p/imza-kampanyas%C4%B1-maliye-bakanl%C4%B1%C4%9F%C4%B1-4-d%C3%B6nem-ge%C3%A7ici-vergi-beyannamesinin-kald%C4%B1r%C4%B1lmas%C4%B1-talebi
 • Birçok üyemizin Mali Müşavirlik hayali bile yok iken (bizzat söylemleridir) grupta zaman içerisinde kendine güvenlerinin geldiğini belirtmeleri ve akabinde sınav süreçlerine girerek şuan Mali Müşavirlik Ruhsatlarına sahip olmuş olmaları bize ayrı bir gurur ve mutluluk yaşatmıştır.
 • B.T.’nin tüm oluşumları özellikle Muhasebecell İnsan Kaynakları’nda Binlerce iş ilanı, binlerce iş arayışı paylaşıldı ve bu süreçte yüzlere ulaşan M.B.T.’den iş ya da personel bulan meslektaşlarımızın dönüşleri ile karşılaştık dönüş yapmayan da bir o kadar olsa bu konuda da amacımıza ulaştık demektir.
 • En önemlisi burada bir yol açtık ve bu yolda birlikte ilerlediklerimizi baş tacı yaptık bizi sevmeyip daha iyisini yapabilirim diye grup açanlara da bir yol açtık. Sayabildiğim 10 dan fazla arkadaşımız M.B.T.’den koparak grubunu kurdular ve kendi doğruları ile ilerlemeye devam ediyorlar. Meslek için yapılan her şey kutsaldır biz de mümkün olduğunca buna destek olduk ve bunu da artı hanemize yazdık.
 • Maalesef yeri geldi düşman kazandık ☹, nedenini anlayamayacağız ama halen de devam edenleri görmek garip olsa da 😊 biz genel olarak dost kazanmayı seçtik. Bu seçimimiz gruptaki diğer arkadaşlara örnek oldu ve yüzlerce dostluk kuruldu, zaman içerisinde pişerek oluşan arkadaşlıklar, dostluklar hatta yıllar içerisinde bana yapılan dönüşlerden gördüm ki mutlu bir yuvanın temellerinin oluşturulduğu yer olduk, ha biri de çıkıp oğlumun ismi de Serkan demedi şimdiye kadar ama bu güzelliğe ucundan köşesinden de gördüğüm duyduğum üzere vesile olduk J Ne mutlu bize…
 • Tabi burası Sosyal Medya idi ve bizler de her ne kadar Muhasebeci, Mali Müşavir, Yeminli Mali Müşavir, Akademisyen, Bürokrat, Memur gibi geniş bir yelpazede olsak da aynı zamanda tabi ki insandık J ve yoğun iş temposundan kısa sıyrılışlarda kafamızı da dağıtacak capslere, videolara,müzik  zamanlarına, Her şeyin başı sağlık ve Genel Kültür köşelerine ihtiyacımız vardı, bunları da grup duvarında paylaşıyorduk paylaşılmasına izin veriyorduk ama gün geldi bu paylaşımlar mesleki paylaşımların önüne geçtiğini fark ederek buna bir çözüm bulmak adına 😊 Facebook’un gruplara verdiği izinler çerçevesinde Etkinlikler bölümünde bir etkinlik oluşturdum ve artık grup ikiye ayrılmıştı Mesleki Konular, Mesleki Sorular, Mesleki Capsler ve meslek ile ilgili aklınıza gelebilecek tüm konular M.B.T. Duvarda, Sohbetler Capsler, komik videolar, Her şeyin başı sağlık, Genel Kültür, Şarkıları oluşturduğumuz M.B.T. Cafe’mize aktardık ve uzun zamandır hepinizin özverisi ve bu konudaki gayreti ile bu ayrım harika bir şekilde hayat buldu ve şuan mesleki konular için duvarı rahatlamak için de M.B.T. içerisindeki etkinliklerde yer alan MBT Cafe’yi kullanıyoruz. Geçiş süreci sancılı oldu ama gördüğüm kadarıyla şuan herkes mutlu 🙂
 • muhasebebilenler.com sitesini 14.02.2018 de kurduk (Burada geç kalsak da bunu bir şekilde yaptık.) ve site her yıl milyonları geçen kullanıcı ve yazıya ev sahipliği yapmaya başladı. Meslektaşlarımıza yazın dedik, yazmanın, bilgilerini paylaşmanın güzelliğini gördükçe daha çok yazdık, daha çok yazıldı ve bugün Muhasebe dediğinizde hatırı sayılır bir tıklanma oranına sahip bir grup haline geldik. Her geçen gün artan yazar kadromuz ile güçlenerek devam ediyoruz. Sizler de yazılarınızın www.muhasebebilenler.com sitesinde yayınlanmasını isterseniz makale@muhasebebilenler.com adresine yazılarınızı mail atabilirsiniz.
 • Yüzlerce hediye yarışması yaparak değerli kaynakları sizler ile buluşturmaya çalıştık ve vakit buldukça yapmaya da devam edeceğiz.
Özetle Dostlar insanların sigara molası diye tabir ettiği (M.B.T. Sigaraya karşı o ayrı ama J ) ya da mola, dinlenme sürelerinde bizler bunlar ile uğraştık. Bazen grup içerisinde üyeler arası sert tartışmalar oldu onları toparladık, bazen inceldiği yerden kopması en hayırlısıydı koparmak zorunda kaldık, dostlar biriktirmenin yanına hiç anlayamadığımız ve hak etmediğimiz şekilde küfürler de yemedik değil.
Mesela birine karşı bir yanlışlık yapıldığında bu yanlışlık en sevdiğimiz kişi de olsa karsısında durmanın zorluklarını M.B.T. bizlere öğretti 😊
Yani kısaca dostlar M.B.T. Oluşumlarının verdiği yetkiye dayanarak Moderatörler paylaşım ekibi üyelerimiz başta olmak üzere M.B.T. Ailesi olarak ne yapılabilir isek sizler için sınırları zorlamaya ve karşılıksız olarak emek vermeye çalıştık. Bunlardan bazılarını yukarıda sizlere sunmaya çalıştım biz bunu sizler sayesinde Sosyal Medya gibi kaygan ve hemen farklı yerlere çekilebilecek bir ortamda yaptık. Yani elimizdeki malzeme bu idi biz de bu malzemeyi sizler için en iyi şekilde kullanmaya çalıştık.
Bunları yaparken de hiçbir zaman yakıp yıkmadık, biliyorduk ki meslektaşına saygısı olmayanın mesleğine de saygısı ve katkısı olmazdı bu nedenle mücadele ederken hiçbir zaman bel altı vurmadık, kullanılan dilin bu mücadelenin en önemli ve değerli yapı taşlarından biri olduğunu biliyorduk ve bu nedenle sevgi dilini kullanmaktan bir an olsun vazgeçmedik, iletişimi koparmadık, kimseyi ötekileştirmedik ve kolay olanı seçip popülist açıklamalar ile ruhsatlarımızı anlamlı kılan ve en güçlü kurumlarımızı sahipsiz bırakmayıp, onları yıkmaya çalışmak yerine, hatalar görünce arayıp konuştuk, gittik çözüm yolları sunduk, iletişimde kaldık ve onları daha güçlü tutup doğru yönetilen Güçlü Çalışan Sosyal Medyamız ile, Güçlü Çalışan Mesleki Sivil Toplum Örgütlerimiz ile, Güçlü Çalışan Odalarımız ile, Güçlü Çalışan Türmob’umuz ile güçlü meslektaş hayalimize ulaşmak için elimizden geleni seçimden seçime değil 13 yılda aralıksız her gün yaptık, yapmaya da devam ediyoruz.
En derin Saygı ve Sevgilerimle
S.M.Mali Müşavir.
Serkan ATASOY (Namı diğer Serkan TAVŞAN)
www.facebook.com/MaliMusavirSerkan
www.twitter.com/Serkan__Atasoy
S.M.Mali Müşavir
S.M.Mali Müşavir
Serkan ATASOY
Halil TUNÇ
Paylaş
Önceki İçerikPersonel Ücretlerinde Bankadan Ödeme Zorunluluğu Sınırı
Sonraki İçerikE-Fatura ile Vergi Usul Kanunu Hükümleri Arasi Çelişkiler
Serkan ATASOY Kimdir: 1981 Ardahan Doğumlu olan Kurucu Yöneticimiz Mali Müşavir Sn. Serkan ATASOY (Çok soran oluyor diye yazalım soyadı değişikliğine gitti yani birçoğunuzun yakından tanıdığı Nam-ı diğer Serkan TAVŞAN) Grubumuzun Kurucu Yöneticisidir. 14.09.2007 de hayal ettiği mesleğin önemli bir eksiği olarak gördüğü, yardımlaşma, birlikte mücadele, meslektaşı ayrışmadan uzak tutup, paydayı sadece meslek ve meslektaş alacak bir anlayış ile meslektaşın bir arada kalmaktan mutlu olabileceği, aslında herkesin çalışma ortamlarında dertlendiği konularda yalnız olmadıklarını görebileceği, Anadolu tabiriyle damdan düşenin halinden damdan düşen anlar diye düşünerek mesleki yardımlaşmayı artırmayı hedeflediği hikaye bugün bu ortalama 150-200.000 civarı meslektaşa (Site, Facebook Grup, Sayfalar, İnstagram, Twitter, Linkedin, Youtube derken ) dokunanan bir oluşum haline gelmiştir. 2008 Yılından beri Mali Müşavirlik yapmakta olan Sn. ATASOY Yüksek Lisans Mezunu olup, Sırası ile Muhasebe Bürosu sonrası farklı sektörlerdeki Kobi ve Büyük Ölçekli firmalarda yöneticilik yapmış ve çok uzun yıllardır Uluslararası firmalar ile çalışmaktadır. Mesleki Mücadelesinde felsefesini sorduğumuzda ise şöyle açıklamaktadır: Bizler Mesleğimizi icra ederken müşterilerimizin işlerini canhıraş şekilde yapıyor belki de kendimizden tavizler veriyor ve genelde maalesef ki günü kurtarmaya çalışıyoruz. Aslında müşterilerimizin işleri dışında biraz da icra ettiğimiz mesleğimizin mücadelesinin içinde olup emek sarf edebilirsek ve bunu hep birlikte yapabilirsek o zaman önümüzde hiçbir güç duramayacaktır. Unutulmamalıdır ki eğer bu meslek olmaz ise biz bu müşterileri bulamaz ve bu paraları kazanamayız evet müşterilerimize gereken hizmeti mesleki etik kurallar ve gerektiği kadar vereceğiz ama sadece bunu yapar çekilir ve mesleki mücadeleden uzak durur isek zaman içerisinde yapacağımız bir meslek de kalmayacaktır. Düşüncesinin devamında her geçen gün büyüyen bir grup ile güçlü meslek ve güçlü meslektaş hayaline her geçen gün daha da yakınlaştığını düşünüyor ve daha güzel günler için tüm meslektaşları büyük küçük demeden mücadeleye davet ediyor. https://www.twitter.com/serkan__atasoy https://www.facebook.com/serkantavsan https://www.instagram.com/serkan__atasoy

46 YORUMLAR

 1. Hoşgeldiniz diyor, Yeni seruvenimizde yanimizda olacaginiza sonuna kadar inaniyorum.
  Muhasebe Bilenler Toplulugu’nu ilk kurdugum gunden bugune tek bir amacim vardi: Meslegi layik oldugu yere tasimak icin tas ustune tas veya daha fazlasini koymak. Grupta bunu basardigimi guzel yorumlarinizdan, her gun yuzlerce soru cevaptan, onlarca makale, hap bilgi, mesleki capsler, English Time, Yarismalar, Mbt Cafe vs vs vs…
  Özetle Dostlar; Guzel isler yapmaya calistik hep birlikte yapmaya da devam edecegiz.
  Sitemiz Hepimize Hayirli Ugurlu Olsun…

  • emekleriniz için sonsuz teşekkürler. hepberaber mesleğimizi yüceltmeye ve birlikte olmaya devam.. hayırlı geceler

  • çok güzel allah başarı devamı getirsin meslek başarısıda tabiki allah utandırmasın çok detaylı ve yaratıcısınız sizi izlemeye okumaya takibe devam diyorum 🙂

 2. Hayırlı ugurlu olsun Allah utandırmasın. Yaptiklarin yapacaklarinin teminatidir bunu bütün üyeler kesinlikle destekliyordur. Azmini meslek için görüşlerin bütün meslektaşlara örnek olsun inşallah grup üyeleri olarak her zaman yanındayız dogru yoldasin ileride daha iyi yerlere geleceksin. Face grubu gibi sitede yararli olacaktir bu kaçınılmaz MBT heryerde.

 3. Mesleğimizin Her Zaman Zirve de Olabilmenin Verdiği Mutluluk ve Onun için gayret ve çaba sarf eden değerli üstadlarimi görünce ne kadar da doğru bir meslek seçimi yaptığımı düşünüyorum….

  Saygılarımla

 4. Harika işler başardınız tebrik ediyoruz başarılarınız devam etmesi dileğiyle iyiki varsınız

 5. Tebrik ediyorum Allah utandırmasın Emeklerinize sağlık , hayırlı olsun hepimize..?

 6. Hayırlı olsun Serkan ve Halil kardeşim emeğinize sağlık başarılarınızın devamını diliyorum

 7. Daha sırada ne var bilemedim :)) Allah yolunuzu açık etsin emeklerinizin karşılığı teker teker gelsin. Durmak yok, sıradaki gelsin :))

 8. Bu gidişatı değiştireceğiz mesleğin kaderini yine meslektaşın azim ve kararlığı kurtaracaktır.

 9. Hayırlı olsun.Elinize sağlık.Başarılarınızın devamını dilerim.çok iyi gidiyorsunuz.tebrikler.

 10. mükemmel olmuş çok güzel iş ve eğlence ve tabiki herkes yine hep beraber çok güzel ya gerçekten emeklerinize sağlık tekrardan

Comments are closed.