İşkur’a Kayıtlı olan ve Son 3 Ayı İşsiz Geçen (Emekliler Hariç) Personelleri Ek İstihdam Yaratarak İşe Alan İşverenler İçin SGK VE VERGİ Teşvikinin Esasları

İŞKUR'A KAYITLI OLAN ve SON 3 AYI İŞSİZ GEÇEN (EMEKLİLER HARİÇ) PERSONELİ EK İSTİHDAM YARATARAK İŞE ALAN İŞVERENLER İÇİN SGK VE VERGİ TEŞVİKİNİN ESASLARI AŞAĞIDAKİ GİBİDİR

2017 / 10 687 Nl. KHK Teşviki Uygulama Genelgesi
2017 / 10 687 Nl. KHK Teşviki Uygulama Genelgesi
Bİ REKLAM ARASI :) MBT Teknoloji

İşkur’a Kayıtlı olan ve Son 3 Ayı İşsiz Geçen (Emekliler Hariç) (10 Gun istina tutuldu) Personelleri Ek İstihdam Yaratarak İşe Alan İşverenler İçin SGK VE VERGİ Teşvikinin Esasları Aşağıdaki Gibidir!

 

Değerli Meslektaşlarım Güncel bir konu ile yeniden karşınızda olmaktan mutluluk duyuyorum.
9 Şubat 2017 Perşembe Günü 29974 Nolu Resmi Gazetede yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname ile Esasları Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Tarafından Belirlenecek olan 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’na eklenen iki geçici madde ile işverenlere yeni bir teşvik sağlanmıştır.

İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak olan Destek tutarı Aşağıdaki Şekilde Hesaplanacaktır:

İşçi ve İşveren Hissesinden düşmek üzere sigortalı Aylık Prim ve Hizmet Belgesi (Muhtasar ve Aylık Prim Hizmet Belgesi) gün sayısı X 22,22TL ile çarpılması suretiyle çıkan sonuç ödenmesi gereken prim tutarından mahsup edilecektir.

Ayrıca işe alındıkları tarihten itibaren 31/12/2017 tarihine kadar uygulanmak üzere, ücretlerinin 2017 yılında uygulanan asgari ücretin aylık brüt tutarının prim ödeme gün sayısına isabet eden tutarı üzerinden hesaplanan gelir vergisinin asgari geçim indirimi uygulandıktan sonra kalan kısmı, verilecek muhtasar beyanname üzerinden tahakkuk eden vergiden terkin edilir(Silinir).
Hemen Hesaplayalım : 1.777,50
SGK İşçi                    :   266,63
G.V. Matrahı              : 1.510,88
G.V.                          :    226,63
Asgari Geçim İndirimi :   153,30 (Evli Mutlu Çocuklu Eşi Çalışan Bir Personel Hayal Ettim 🙂
Faydalanabilir
Teşvik Tutarı           :    73,33.-TL olacaktır. (AGİ Detayına göre bu rakam artabilir,azabilir)

Bu madde kapsamında gelir vergisi stopajı teşvikinden yararlananlar, diğer kanunlarda yer alan benzer nitelikli gelir vergisi stopajı teşviklerinden yararlanamaz ve Bu madde kapsamında yapılan ücret ödemelerine ilişkin düzenlenen kâğıtlara ait damga vergisinin aylık brüt asgari ücretin prim ödeme gün sayısına isabet eden kısmı (13,49.-TL) beyan edilmez ve ödenmez.

Anılan Teşvik İhale ile alınan işler dışında kalan Özel Sektör işyerleri için kullanılacak olup , Yurt dışında çalışan ya da Emekli Olup Sosyal Güvenlik Destekleme Primi ile çalışanları KAPSAMAYACAK olup aynı dönemde bir personel için bu anılan teşvikten yararlanacak işveren başka bir sigorta ve gelir vergisi teşviki ya da indiriminde yararlanamayacaktır.

Basit Bir Hesaplama Yaparak Somutlaştırırsak = 22,22*30=666,60 TL Teşvikten Yararlanılabilinir.

Teşvik için Gereken Şartlar Nelerdir Teşvik Kimleri Kapsıyor kimleri Kapsamıyor?

Sigorta girişi 01.02.2017-31.12.2017 aralığında olan personelleri kapsıyor,

Özel sektör İşyeri şartı bulunduğu gibi İhaleli işlerde çalışacak personeli de kapsamıyor

İşe Başlayacak Personelin Türkiye İş Kurumu’nda kayıtlı işsizler arasında olması gerekiyor,

İşe Başlayacak Personelin işe alındığı tarihten önceki 3 ay sigortasız olması gerekiyor,

İşe Başlayacak Personelin işverenin Aralık 2016 dönemindeki sigortalı sayısına ilave alınmış olması gerekiyor,

İşverenin aylık prim ve hizmet belgesi veya Muhtasar Aylık Pirim ve Hizmet Belgelerini yasal süresinde vermiş olması gerekiyor,

İşverenin sigorta primlerini yasal sürede ödemiş olması gerekiyor,

İşverenin SGK borcu olmaması (vadesi geçmiş hiçbir borcu bulunmamalı)

İşverene yapılan denetimlerde çalıştırdığı kişileri sigortalı olarak bildirmediği ve bildirilen sigortalının fiilen çalışmadığı durumların tespiti halinde de ilgili teşvikten yararlanma hakkı ortadan kalkmış olacak.

Yeni Makalelerde Görüşmek Dileğiyle

Saygılarımla

S.M.Mali Müşavir

Serkan ATASOY

Bizi Sosyal Medya üzerinden Muhasebe Bilenler Topluluğu Grubundan da Takip Edebilirsiniz.

Grubumuz

Sayfamız

instagram

Twitter

Bİ REKLAM ARASI :) MBT Teknoloji
Paylaş
Önceki İçerikMBT Anlasmalı Kurumlar Bs Yazılım’dan MBT Uyelerine Ozel Indırım
Sonraki İçerikEXİMBANK’ın İhracatcılara Desteği Hk.
Serkan ATASOY Kimdir: 1981 Ardahan Doğumlu olan Kurucu Yöneticimiz Mali Müşavir Sn. Serkan ATASOY (Çok soran oluyor diye yazalım soyadı değişikliğine gitti yani birçoğunuzun yakından tanıdığı Nam-ı diğer Serkan TAVŞAN) Grubumuzun Kurucu Yöneticisidir. 14.09.2007 de hayal ettiği mesleğin önemli bir eksiği olarak gördüğü, yardımlaşma, birlikte mücadele, meslektaşı ayrışmadan uzak tutup, paydayı sadece meslek ve meslektaş alacak bir anlayış ile meslektaşın bir arada kalmaktan mutlu olabileceği, aslında herkesin çalışma ortamlarında dertlendiği konularda yalnız olmadıklarını görebileceği, Anadolu tabiriyle damdan düşenin halinden damdan düşen anlar diye düşünerek mesleki yardımlaşmayı artırmayı hedeflediği hikaye bugün bu ortalama 150-200.000 civarı meslektaşa (Site, Facebook Grup, Sayfalar, İnstagram, Twitter, Linkedin, Youtube derken ) dokunanan bir oluşum haline gelmiştir. 2008 Yılından beri Mali Müşavirlik yapmakta olan Sn. ATASOY Yüksek Lisans Mezunu olup, Sırası ile Muhasebe Bürosu sonrası farklı sektörlerdeki Kobi ve Büyük Ölçekli firmalarda yöneticilik yapmış ve çok uzun yıllardır Uluslararası firmalar ile çalışmaktadır. Mesleki Mücadelesinde felsefesini sorduğumuzda ise şöyle açıklamaktadır: Bizler Mesleğimizi icra ederken müşterilerimizin işlerini canhıraş şekilde yapıyor belki de kendimizden tavizler veriyor ve genelde maalesef ki günü kurtarmaya çalışıyoruz. Aslında müşterilerimizin işleri dışında biraz da icra ettiğimiz mesleğimizin mücadelesinin içinde olup emek sarf edebilirsek ve bunu hep birlikte yapabilirsek o zaman önümüzde hiçbir güç duramayacaktır. Unutulmamalıdır ki eğer bu meslek olmaz ise biz bu müşterileri bulamaz ve bu paraları kazanamayız evet müşterilerimize gereken hizmeti mesleki etik kurallar ve gerektiği kadar vereceğiz ama sadece bunu yapar çekilir ve mesleki mücadeleden uzak durur isek zaman içerisinde yapacağımız bir meslek de kalmayacaktır. Düşüncesinin devamında her geçen gün büyüyen bir grup ile güçlü meslek ve güçlü meslektaş hayaline her geçen gün daha da yakınlaştığını düşünüyor ve daha güzel günler için tüm meslektaşları büyük küçük demeden mücadeleye davet ediyor. https://www.twitter.com/serkan__atasoy https://www.facebook.com/serkantavsan https://www.instagram.com/serkan__atasoy

4 YORUMLAR

 1. Üstadım,

  Bu teşvikten yararlanmak isteyen işverenlerden İşkur kayıt şartı aranıyor mu acaba?
  Yoksa sadece işe alınacak kişinin İşkur kaydı olması yetiyor mu?

  Yani İşçinin İşkur’a kayıtlı işçi İşvereninde İşkur’dan aynı nitelikte işçi Arayan olması gerekli gibi.

 2. Üstad, son üç ayda işsiz olması gerektiği ifadesi nerede yazıyor? Ben sadece, kayıtlı işsiz olacak ve son üç aylık bildirgede olmayacak ifadeleri gördüm?

 3. Huseyin bey bununla ilgili genelge dahil bircok makale paylastik oralarda rahatlikla gorebilirsiniz. 3 ay olmazsa olmaz bir sart zaten sistemde sorgulama bolumune bu sarti saglamayan personellerin tesvikten yararlanamayacagini belirtiyor bunu da videolu ve ekran ekran paylastik sitede bunu da bulabilirsiniz…
  Iyi gunler diliyorum…

Comments are closed.