Elektronik Tebligat (E Tebligat) Tuzağına Dikkat..!!!

e tebligat
e tebligat

Elektronik Tebligat (E-Tebligat)

Tuzağına Dikkat..!!!

456 Sıra numaralı VUK Tebliği’ne göre;

Elektronik Tebligat zorunluluğunun başladığı 1 Nisan 2016’dan sonra mükellefiyet tesis ettiren;

Kurumlar Vergisi mükelleflerinin işe başlama tarihini takip eden 15 gün içerisinde;

Gelir Vergisi mükelleflerinin ise; mükellefiyet tesisi sırasında Elektronik Tebligat Talep Bildiriminde bulunmak zorundadır.

Zamanın müracaat edilmemesi durumunda Kanunun Mükerrer 355 inci maddesindeki cezai müeyyide uygulanır. 2016 yılı için;

1-Birinci sınıf tüccarlar ile serbest meslek erbabı hakkında 1.370-TL. tutarında

2- İkinci sınıf tüccarlar, defter tutan çiftçiler ile kazancı b.usulde tespit edilenler hakkında 690-TL. tutarında ceza uygulanacaktır.

Gelir vergisi mükelleflerinin mükellefiyet tesisi sırasında elektronik tebligat talebinde bulunması adeta bir tuzak uygulama gibi olmuş.

Bu tuzağa düşmemek için meslektaşlarımızın müşterilerini uyarmaları yerinde olacaktır. Gelir vergisi mükelleflerine ait mükellefiyet tesis işlemleri genel itibariyle meslektaşlarımız tarafından yerine getirilir. Gelir vergisi mükelleflerine ait işe başlama bildiriminde bulunurken e-tebligat başvuru evraklarının da verilmesi uygulanacak olası bir cezanın önüne geçecekmiş gibi görünse de; bu durumda da önümüze yine tebliğde geçen vekalet zorunluluğu engeli çıkmaktadır.

Bu durumda mükellefiyet tesisi için başvuracak olan meslektaşlarımızın yada çalışanlarının elektronik tebligat sistemi ile ilgili işlemleri yapmaya yönelik özel yetki içeren noterde verilmiş vekâletnameyle başvurmaları gerekecektir. Aksi durumda yapılan başvurular ilgili tebliğ uyarınca kabul edilmeyecektir.

Kurumlar vergisi mükellefleri için ayrı gelir vergisi mükellefleri için ayrı olarak ele alınan bu düzenleme uygulamada bir çok gelir vergisi mükellefinin ceza riski ile karşı karşıya kalmasına sebep olacaktır.

Bizler meslektaşlar olarak müşterilerimizi uyaralım önlemlerimizi alalım tamam ama lütfen sayın gelir idaresi de yapacağı bir düzenleme ile bu çelişkili uygulamayı düzeltsin.

Mükellefiyet türüne bakılmaksızın; “mükellefiyet tesis ettiren bütün mükelleflerin işe başlama tarihinden itibaren 15 gün içerisinde e-tebligat başvurusunu yapmaları gerekmektedir.” şeklinde getirilecek bir düzeltme ile adeta tuzak olan bu uygulama da düzeltilmiş olacaktır.

S.M.Mali Müşavir
Hasan Volkan ÇEVİK

 

3 YORUMLAR

  1. Daha guzel bir tuzak daha var. Tuzel kisi icin muracaat ettik yoklaman tutulsun oyle gel vergi kimlik no potansiyel gozukuyor dediler. Yoklamaci habersiz gelmis isyeri kapali diye yoklama tutmus ve haber yazi vs. Birakmamis. Sonra fark ettik ve yeniden yoklama tutulmasi icin dilekce verdik. Yoklama tutuldugunda ticaret sicilin tescil tarihini 15 gun asmistir denildi ve 1370 tl ceza kesildi. Tuzak ki ne tuzak.

Comments are closed.